Granit to naturalny kamień, który jest ceniony i podziwiany od wielu lat. W dzisiejszych czasach, również cieszy się szerokim zastosowaniem i jest powszechnie wykorzystywany do wykańczania domów i mieszkań, a także budowy nawierzchni dróg, chodników, nabrzeży, mostów oraz nagrobków. To niezwykle trwała i odporna na działanie wielu czynników zewnętrznych skała magmowa, która może występować w różnych barwach i odcieniach, przez co posiada duże właściwości dekoracyjne. Występuje na wszystkich kontynentach, także w Polsce
Wydobycie granitu w Polsce
Największe złoża granitu w Polsce występują w Tatrach i na terenie Dolnego Śląska, w okolicach Strzegomia, Strzelina i Kudowy Zdroju. Jednak obszarem największej eksploatacji i jego zasobów, jest masyw Strzegom – Sobótka. Popyt na strzegomski granit jest naprawdę duży i aktualnie jest najbardziej perspektywicznym polskim kamieniem. Największa ekspansja surowca, poza rynkiem krajowym, obejmuje rynki krajów europejskich, w tym głównie Szwajcarii, Niemiec i Austrii, ale cieszy się także popularnością w Stanach Zjednoczonych, będących jednym z największych odbiorców kamienia naturalnego na świecie. Wśród zagranicznych firm, importujących polski granit, można wymienić New York Granite Corporation, realizujący od wielu lat zamówienia na blaty kuchenne i łazienkowe, wykonywane między innymi z polskiego surowca.
Zastosowanie granitu
Granit ma bardzo szerokie zastosowanie i jest bardzo chętnie wykorzystywanym surowcem. Używa się go głównie w przemyśle budowlanym, np., jako materiał elewacyjny, ale świetnie sprawdza się także, przy wykańczaniu podłóg, schodów lub parapetów. Jednak jego niezwykła odporność na ścieranie, działanie czynników mechanicznych, niskiej i wysokiej temperatury oraz niewielka nasiąkliwość i niezwykłe walory estetyczne, sprawiają, że jest kamieniem najczęściej wykorzystywanym do produkcji blatów kuchennych, łazienkowych, a także eleganckich zlewów i umywalek. Różnorodność struktur oraz bogata gama kolorystyczna, powodują, że granit znajduje zastosowanie we wnętrzach urządzanych w stylu tradycyjnym i nowoczesnym. Dodatkowym atutem jest fakt, że jego utrzymanie w dobrej kondycji jest niezwykle łatwe, gdyż nie wymaga żadnej dodatkowej impregnacji, dlatego coraz częściej zastępuje marmur. Jednak nie wszyscy, decydują się na granit z powodów estetycznych lub praktycznych. Jedną z dodatkowych cech skał granitowych jest zdolność pochłaniania ciepła, zatem jest powszechnie stosowanym materiałem w branży gastronomicznej. Również producenci sprzętu nagłaśniającego doceniają właściwości granitu i stale korzystają z jego dobrodziejstw, który świetnie sprawdza się w roli podstawek pod kolumny głośnikowe. Wysoka gęstość skały, powoduje, że są one bardzo stabilne.